“Времеви интервали” във виенските кафенета

Дата:

Aвстрийската столица Виена посреща наплив от туристи в горещите летни дни. Навсякъде из центъра на града групи посетители се снимат пред местните забележителности, а пред традиционните виенски кафенета хората често се редят с часове на опашки, за да се доберат до маса и да отдъхнат от жегата.

Ето защо кафенетата във виенския “Първи район”, обхващащ централни части на столицата, все по-често въвеждат “времеви слотове”, за да могат да посрещнат възможно най-много гости. Имената на известните кафенета присъстват в почти всеки туристически пътеводител за Виена.

Фактът, че едно кафе там струва над 6 евро, не е пречка за туристите, които искат да опитат оригинален виенски меланж (равни части еспресо и мляко с млечна пяна), съобщава БТА. За много от заведенията пандемията от КОВИД-19 беше тежко предизвикателство.

Поне в центъра на града обаче повечето вече успяха да се върнат към броя на посетителите от 2019 г. и интересът към тях едва ли ще намалее в бъдеще.

За да се справят с големия брой клиенти, все повече кафенета въвеждат часови интервали – маси могат да се резервират само за определен период от време и след това трябва да бъдат освободени за следващите гости. Този начин на обслужване първоначално бе въведен от ресторантите.

През последните години резервациите на “слотове” стават все по-разпространени, тъй като според бизнеса така се гарантира по-ефективно използване на наличните маси. Сега и кафенетата следват примера, или поне тези, пред чиито врати постоянно се извиват опашки.

За Волфганг Биндер, ръководител на отдела за кафенета към Виенската търговска камара, това е и начин да се компенсира значителното увеличение на постоянните разходи.

Повечето заведения в центъра на австрийската столица не разполагат с място, където да поставят повече маси и увеличаването на посещаемостта е начин да се избегне вдигането на цените.

Някои виенски ресторанти вече предлагат по три часови интервала на вечер и обслужват по три “серии” гости на всяка маса в заведението.

Сподели

Абонирай се

Актуални

Подобни
Подобни

Разследват “Челси” в 74 нарушения от времето на Роман Абрамович

"Челси" е разследван за 74 нарушения на дисциплинарния правилник...

За първи път “Левски” с всичко налично в първенството

УЕФА глоби “сините” с 10 хил. евро заради скандирания на феновете в мача с АЗ ...

Джокович се мести със семейството си в Атина, след като бе обявен за предател в Сърбия

Новак Джокович е един от най-големите любимци на цяла...