Днес училищата в столицата на Индия, Делхи, бяха затворени поради опасни нива на замърсяване на въздуха, съобщиха властите. Градът е покрит от токсична жълтеникава мъгла, и според данни на швейцарската компания за мониторинг на качеството на въздуха IQAir, нивата на фини прахови частици ФПЧ 2,5 – най-опасните – са 35 пъти по-високи от максимално допустимите стойности, определени от Световната здравна организация.
Главният министър на Делхи, Арвинд Кехривал, обяви, че всички училища в столицата ще бъдат затворени поне за два дни поради нарастващите равнища на замърсяване. Това се налага в резултат на фактори като изгарянето на селскостопански култури, промишлени емисии и автомобилния транспорт, които поддържат токсичната мъгла над града. Замърсяването на въздуха става особено сериозно по време на хиндуисткия празник Дивали, когато фермери изгарят стърнищата на оризищата, което е една от основните причини за замърсяването на въздуха в Делхи всяка година, въпреки усилията на властите да убедят фермерите да използват по-екологични методи.
Индия е изправена пред големи предизвикателства в борбата със замърсяването на въздуха, тъй като страната се счита за една от най-замърсените нации в света. Според проучване, публикувано през 2020 г., замърсяването на въздуха в Индия довело до 1,67 милиона смъртни случая за предходната година, включително близо 17 500 в столицата.
Индия е силно зависима от въглищата като източник на енергия, и се опитва да се справи със замърсяването и да намали зависимостта си от този изкопаем ресурс.