Повече произведена българска пшеница тази година

Дата:

Малко над 6,7 млн. тона е произведената в България пшеница тази година, съобщава БНР. По данни на Министерството на земеделието това е с близо 3% повече спрямо миналата година, което се дължи на повишен среден добив от декар.

Към средата на август жътвата на основните есенни култури е приключила в почти цялата страна. Завишение, освен при пшеницата, има и при ечемика.

Съществено по-големият размер на засетите площи с ечемик за тазгодишната реколта в комбинация с леко увеличение на продуктивността от декар водят до ръст на производството с 40% на годишна база.

Под миналогодишните обаче остават прибраните до момента количества маслодайна рапица и ръж – съответно с 26% с 22% по-малко. По предварителни данни на НСИ през периода юли 2023 г. – май 2024 г. от страната са изнесени 5,22 млн. тона пшеница и 455 хил. тона ечемик.

Сравнението със същия период на миналия сезон показва повече от двукратен ръст на износа на ечемик. При пшеницата също има увеличение, макар и по-умерено – с 47%. Ръст се отчита и при вноса на зърнени култури. През периода юли 2023 г. – май 2024 г. от чужбина са доставени 99 хил.

тона пшеница и 134 хил. тона рапица. Това е съответно с 86% и с повече от три пъти над нивото от предишния период.

Сподели

Абонирай се

Актуални

Подобни
Подобни

Разследват “Челси” в 74 нарушения от времето на Роман Абрамович

"Челси" е разследван за 74 нарушения на дисциплинарния правилник...

За първи път “Левски” с всичко налично в първенството

УЕФА глоби “сините” с 10 хил. евро заради скандирания на феновете в мача с АЗ ...

Джокович се мести със семейството си в Атина, след като бе обявен за предател в Сърбия

Новак Джокович е един от най-големите любимци на цяла...