Лихвите по ипотечните кредити в България в момента са на ниско ниво, и то по-ниски в сравнение с Европа и САЩ. Тази информация беше споделена по време на форум в София от Татяна Иванова, изпълнителен директор “Дигитализация, данни и операции” на ОББ (ОББ – Обединена българска банка).
Средните лихви по ипотечни кредити за фирми в България в момента се движат около 3,8%, докато лихвите по фирмени депозити са на около 1,4%. Татяна Иванова подчерта, че при домакинствата лихвите все още не се увеличават, но прогнозира, че това може да се случи след 6 до 12 месеца.
Екатерина Кирилова, директор на клоновата мрежа на “УниКредит Булбанк”, сподели своята прогноза относно лихвите по ипотечните кредити. Тя посочи, че средната лихва по новите ипотечни кредити в края на годината ще бъде около 2,7%, през следващата година ще се повиши до 3,5%, а през 2025 г. ще достигне 3,7%. Тя също така отбеляза, че българите предпочитат плаващите лихви пред фиксираните, които са по-популярни в други части на Европа и в САЩ.
Според Камен Колчев, председател на Съвета на директорите на “ЕЛАНА Финансов Холдинг”, домакинствата в България могат да се финансират по-евтино от държавата. Той посочи, че държавата плаща лихва от около 5% по държавните ценни книжа (ДЦК), докато получателите на ипотечни кредити ги вземат с лихва от 2,6-2,7%. Камен Колчев предложи емитирането на ДЦК за граждани, което би могло да балансира лихвите и да бъде от полза и за фиска на страната. Той съветва, че в момента гражданите могат да закупуват ДЦК, но са необходими големи суми, тъй като при малки суми таксите на банките могат да погълнат доходността.