Лидерът на испанската социалистическа работническа партия, Педро Санчес, беше избран за втори премиерски мандат с абсолютно мнозинство в 350-членния Конгрес. При гласуването той получи подкрепата на 179 депутата, докато 171 гласуваха против. Този вот се явява вторият най-подкрепен в Конгрес след този на Мариано Рахой през 2011 г., когато за него гласуваха 187 депутата.
Гласуването се проведе по време на протести пред сградата на Конгреса и в центъра на Мадрид. Протестиращите изразяваха недоволство от “противоконституционните” уговорки с каталунските сепаратисти. Педро Санчес получи подкрепата на седем партии, с които беше договорил сътрудничество в последните месеци. Главният опонент, лидерът на консервативната “Народна партия” Алберто Фейхоо, изрази несъгласие с избора и каза, че това е “грешка”.
Санчес се срещна с критика и от каталунските лидери, Карлес Пучдемон и Пере Арагонес, които подкрепят неговото правителство, но изразиха “дискомфорта” и поставиха условия за бъдещата подкрепа, включително приемането на спорния Закон за амнистия на каталунските сепаратисти и други ангажименти.