Украйна под масирани руски въздушни удари, докато тече мирният диалог в ОАЕ
Нощна вълна от удари и последствия Киев и редица украински региони бяха подложени на мащабна въздушна атака през нощта,
Нощна вълна от удари и последствия
Киев и редица украински региони бяха подложени на мащабна въздушна атака през нощта, когато в Абу Даби се провеждаха тристранни преговори между американски, руски и украински представители. Според публикации на президента Володимир Зеленски Кремълските сили са изстреляли над 370 дрона и 21 ракети, като цели и райони в Киев, Сумска, Харковска и Черниговска области бяха обстреляни.
Кметът на Киев Виталий Кличко съобщи в Telegram за един загинал и четирима ранени в столицата. Падащи отломки предизвикаха пожари в различни квартали и прекъснаха водоснабдяването и отоплението. Близо 6 000 сгради в града останаха отново без парно при температури около минус 8 градуса. По данни на вицепремиера Олексий Кулеба над 800 000 души в Киев са останали без електричество.
В Харков са нанесени щети на родилен дом, общежитие за разселени лица, медицински колеж и жилищни сгради; десетки са били ранени, посочи Зеленски. Чернигов също съобщи за прекъсване на електрозахранването.
Русия заяви, че 75 украински дрона са атакували различни региони през нощта, но без данни за щети; повечето от тези дронове били прихванати над Ростовска и Белгородска области.
Хуманитарна и инфраструктурна криза
Ударите пораждат нова вълна от хуманитарни трудности: хиляди сгради в Киев и по страната остават без отопление и основни удобства заради повтарящи се удари по критична инфраструктура. Кличко посочи, че повредите засегат голяма част от възстановените преди това обекти, което усложнява зимното обезпечаване на населението.
Президентът Зеленски подчерта необходимостта от по-бързо и по-широко снабдяване с противовъздушна отбрана: „Всеки подобен руски удар по нашата енергийна инфраструктура доказва, че не трябва да има забавяне в снабдяването с противовъздушна отбрана. Не може да се затваряте очите за тези удари; те трябва да бъдат посрещнати със силен отговор. Разчитаме на реакцията и помощта на всички наши партньори.“
Украинският външен министър Андрий Сибиха осъди атаките като „циничен“ ход на руския президент Владимир Путин, извършен точно по време на мирните разговори. В публикация в X той заяви: „Неговите ракети удариха не само нашия народ, но и масата за преговори.“
Преговорите в ОАЕ и дипломатическото застояване
Последният обстрел съвпадна с началото на тристранните преговори в Абу Даби, които бяха инициирани след месеци на американско посредничество в опит да се даде тласък на мирните усилия. Американски и украински представители твърдят, че е постигнат напредък по 20-точков план за прекратяване на конфликта.
Американските представители Стив Уиткоф и Джаред Кушнер посетиха Москва след срещата на Доналд Тръмп с Володимир Зеленски в Давос и преди да се отправят към Абу Даби, а украинската делегация в ОАЕ е водена от секретаря на Съвета за национална сигурност и отбрана Рустем Умеров. Руският екип е ръководен от началника на военното разузнаване Игор Костюков.
Въпреки срещите Киев и Москва остават в безизходица по ключови въпроси, сред които искането на Кремъл Украйна да отстъпи райони от Донецка и Луганска области, които все още са под украинска юрисдикция. Кремъл ясно посочи, че „териториалният въпрос“ остава нерешен, а помощникът на Путин по външната политика Юрий Ушаков заяви, че „няма надежда за постигане на дългосрочно споразумение“, докато не бъдат приети руските териториални искания.
Русия настоява за признаване на т.нар. „Разбирателствата от Анкъридж“, постигнати на среща между Путин и Тръмп в Аляска, което според нейните условия би изисквало предаването на целия Донецк и замразяване на боевете по линиите на контакт в южните райони Херсон и Запорожие. Украйна отхвърля исканията да изтегли силите си от добре укрепените райони на Донецк, а американските предложения предвиждат неокупираната зона да бъде преобразувана в демилитаризирана или свободна икономическа зона под специална администрация.
Късно в петък Зеленски заяви, че е твърде рано да се правят заключения от преговорите в Абу Даби, докато те не приключат, и че напредъкът ще изисква подобна готовност и от руската страна.


