Турция води преговори с палестинското движение “Хамас” с цел освобождаване на чужденци, цивилни и деца, които са държани като заложници от групировката. Това обяви турският външен министър Хакан Фидан по време на съвместна пресконференция с ливанския си колега Абдала Бу Хабиб в Бейрут.
Фидан съобщи, че няколко страни са отправили молби към Турция да помогне за освобождаването на техни граждани, които се задържат от “Хамас”.
Освен това, турският външен министър сподели, че се е провела телефонна беседа между него и лидера на “Хамас” Исмаил Хания.
Турция също така обяви, че на 22 октомври в Египет ще се проведе среща на върха с редица лидери, на която ще бъде обсъден израелско-палестинският конфликт.
Фидан подчерта, че международната общност трябва да обърне внимание на чувствителността, свързана с мюсюлманската свещена джамия Ал-Акса и да прекрати несправедливостта. Той предупреди, че дестабилизацията в региона може да доведе до по-големи конфликти, но и изрази надежда, че исторически мир е възможен.
В допълнение, Фидан отбеляза, че Турция прави всичко възможно, за да предотврати дестабилизацията на региона, особено в Ливан, Египет и Йордания.
/Снимка:БТА