Света

Тайланд избра политическия наследник Петонгтарн Шинаватра за премиер

Парламентът на Тайланд избра Петонгтарн Шинаватра за най-младия министър-председател в петък, предава „Ройтерс“. 37-годишната дъщеря на противоречивия политически лидер

Тайланд избра политическия наследник Петонгтарн Шинаватра за премиер

Парламентът на Тайланд избра Петонгтарн Шинаватра за най-младия министър-председател в петък, предава „Ройтерс“.

37-годишната дъщеря на противоречивия политически лидер Таксин Шинаватра преодоля гласуването в парламента с лекота и сега е изправена пред бойно кръщение само два дни след като съюзникът Срета Тависин беше освободен от поста премиер от съдебната система, централна за две десетилетия периодични сът

ресения в Тайланд. Тя ще стане втората жена министър-председател на Тайланд и третата Шинаватра, която ще заеме най-високия пост след леля си Йинглук Шинаватра и бащата Таксин, най-влиятелният и поляризиращ политик в страната. Петонгтарн бе избрана с 319 гласа, или почти две трети от парламента.

Тя не присъстваше в парламента и наблюдаваше вота от централата на своята партия „Пеу Тай“. Първият й публичен коментар за победата беше публикуването в Instagram на снимка на нейния обяд – пилешки ориз – с надпис: „Първото хапване след изслушване на гласуването“.

Петонгтарн никога не е служила в правителството и решението да бъде издигната на поста премиер е рисковано за нейната партия и баща й.

Тя незабавно ще се сблъска с предизвикателства на множество фронтове, като икономиката буксува, конкуренцията от опозиционната партия нараства и популярността на „Пеу Тай“  намалява, тъй като все още не е изпълнила водещата си програма за парични раздавания на стойност 500 милиарда бата (14,25 мили

арда долара).