Рекорден брой нападения срещу журналисти в Черна гора през 2025 г.
Растящ брой нападения и влошаване на безопасността Черна гора отчете 33 нападения срещу журналисти и други работещи в медиите
Растящ брой нападения и влошаване на безопасността
Черна гора отчете 33 нападения срещу журналисти и други работещи в медиите през миналата година — най-големият брой от началото на водената статистика, беше съобщено на форума „Достойни условия за отговорна журналистика“. Събитията бележат трета поредна година на спад в Индекса за безопасност на журналистите в Западните Балкани.
Според участници във форума политическият натиск върху медиите и журналистите продължава, като не са пощадени дори цели редакции. Участниците заявиха, че този натиск засяга и независимостта на публичните радио- и телевизионни оператори, както и автономната работа на медийния регулатор, Агенцията за аудиовизуални и медийни услуги.
Оценка от Медийния синдикат
Радомир Крачкович, президент на Медийния синдикат на Черна гора, заяви, че безопасността на медиите се е влошила значително през последната година. Той отбеляза, че политическият и другите форми на натиск не само продължават, но и се засилват, а икономическото положение на журналистите остава нестабилно.
Крачкович посочи, че синдикатът и партньори от медийната общност са работили през изминалата година по създаването на Механизъм за безопасност на журналистите, който се очаква да влезе в действие тази година. Механизмът има за цел да предостави институционална, правна и психологическа подкрепа на потърпевшите, да ускори разследванията и да доведе до адекватни съдебни последици, което според него трябва да намали броя на нападенията.
Икономическата страна и законодателни промени
Крачкович коментира и икономическото положение в сектора. По негови думи, прилагането на новия Закон за аудио-визуалните медийни услуги е довело до подобрения при някои медии, особено при местните обществени радио- и телевизионни оператори. Въпреки това той подчерта, че заплатите на журналистите като цяло остават под националното средно равнище.
Антидемократични тенденции и слабости в институциите
Оливера Николич, директор на Медийния институт, предупреди за „сериозни антидемократични и антиевропейски тенденции“, които непосредствено вредят на състоянието на медиите и на журналистиката в страната. Според нея, въпреки наличието на формални институционални рамки и приети закони, демокрацията на практика е слаба, а медийната среда се сблъсква с множество предизвикателства.
Николич изтъкна, че независимостта и редакционната автономия на обществените радио- и телевизионни оператори, както и независимостта на медийния регулатор, са под постоянен политически натиск, което допълнително влошава възможностите за свободна и безопасна журналистика.
Особено уязвими жени журналистки
Вицепрезидентът на Медийния синдикат Марияна Камович Величкович посочи, че в 18 от регистрираните 33 случая жертвите са жени. Тя отбеляза, че мнозина от пострадалите журналистки чувстват липса на защита и не могат да разчитат на собствените си редакции при търсене на подкрепа. Камович Величкович добави, че опитите за получаване на правна помощ в някои случаи са били отказани.
Очаквания и стъпки напред
Участниците във форума подчертаха необходимостта от бързи и ефективни разследвания, адекватни съдебни последици и системни мерки за защита на медиите. В предстоящите месеци очакванията са новият Механизъм за безопасност да започне да действа, като предостави съответната институционална, правна и психологическа подкрепа на нападнатите журналисти и да работи за намаляване на подобни случаи в бъдеще.



