Дядото на 12-годишната Сияна Попова, загинала в жестока катастрофа през март тази година, не си спомня нищо от трагичния инцидент.
Бившият пожарникар Георги Ламбев, който също пострада тежко при удара между селата Радомирци и Телиш, дори питал защо са поставили снимка на внучката му край църквата в селото. „Абсолютно е възможно това да е защитна реакция, особено на фона и на черепно-мозъчната травма.
Има описани такива случаи и в учебниците. По-добре да не го закачат човека и дано нищо да не си спомни, защото това ще го съсипе“, коментира пред в. „Телеграф“ психологът Христо Монов, баща на убития Андрей Монов.
„Съчувствам искрено на цялото семейство и пожелавам на бащата на детето Николай Попов да издържи“, допълни той. Делото за трагедията, при която животът на младото момиче бе отнет, а нейният дядо остана инвалид, е насрочено за 8 юли от 10:00 ч. в Окръжен съд – Плевен.
Бащата на Сияна – Николай Попов, обяви в социалните мрежи, че очаква бърза и ефективна присъда. „Ако извършителят се признае за виновен, делото може да приключи още същия ден по съкратена процедура“, написа той във Facebook.
„Искам справедливост – не само за Сияна и за баща ми, а за всички убити и ранени българи. Справедливост не след години, а днес и сега“, подчерта Попов. Той призова всички съпричастни граждани да се съберат пред Съдебната палата в Плевен в 9:00 ч. на 8 юли.
„Всеки, който желае да подкрепи каузата за справедливост и за спиране на убийствата по пътищата, е добре дошъл“, заяви той. „Бързият процес също е мярка срещу безнаказаността.
Всеки би се замислил, ако знае, че ще понесе отговорност незабавно“, допълни той и отбеляза, че неговият баща, дългогодишен пожарникар, който е спасил десетки животи, „никога повече няма да може да спасява хора, защото остана инвалид“. „Спаси десетки деца, но не спаси собственото си внуче.
Нямаше как…“, написа с мъка Николай Попов. Случаят разтърси обществеността и постави отново на дневен ред въпросите за безопасността по пътищата, отговорността на водачите и нуждата от бързо правосъдие.