Можем ли да се съгласим, че всички сме имали различни житейски преживявания като деца, които са оставили следа?
Независимо дали събитието е било просто, като падане от колело и одраскване, или сложно и сериозно, като пренебрегването или малтретирането, които много малки деца мълчаливо понасят в собствените си домове, то е оставило следа, било то емоционална или физическа.
И нашите сърца, умове и тела помнят тези събития. Именно тези следи в психиката ни се превръщат в двигатели на нашето поведение в опит да останем в безопасност в света.
Снимка: Shutterstock Има определени старомодни фрази и въпроси, които децата трябва да чуят и преживеят, за да развият чувство за самоуважение и ценност. Това им помага да се превърнат в уверени възрастни в днешния труден свят.
Родителите ти са се справили чудесно, като са те научили на тези старомодни фрази: 1. „Обичам те безусловно, точно такъв, какъвто си“ Независимо от постиженията или поведението си, всички деца имат нужда да се чувстват обичани и приети такива, каквито са.
Те трябва да знаят, че са обичани, дори когато не отговарят на очакванията или правят грешки. Какво могат да кажат родителите: „Обичам те безусловно, точно такъв, какъвто си.“ „Нормално е да правим грешки. Така се учим.“ „Гордея се с теб, че се опита.“ 2.
„Благодаря ти, че сподели чувствата си с мен“ Децата трябва да знаят, че чувствата им са важни и че имат право да ги изразяват. Те трябва да чувстват, че ги слушате и че ви е грижа за техния опит със света. Какво могат да кажат родителите: „Благодаря ти, че сподели чувствата си с мен.
“ „Нормално е да чувстваш [посочи дадена емоция тук].“ „Съжалявам, че преминаваш през това, как мога да ти помогна?
“ Когато родителите потвърждават чувствата на детето си, това значително допринася за неговото емоционално развитие, укрепване на самочувствието, по-добро регулиране на емоциите, развитие на комуникативни умения и по-голяма устойчивост на предизвикателства.
Снимка: Shutterstock Проучване, публикувано в списанието Developmental Science, показва, че децата, чиито чувства са валидирани, имат по-позитивен самообраз, разпознават и изразяват емоциите си по-добре и са по-упорити в решаването на сложни задачи, отколкото децата, чиито чувства са игнорирани ил
и омаловажавани от родителите им. 3. „Гордея се с теб, че се опита“ Важно е да хвалим и признаваме усилията на децата, не само постиженията им. Това им помага да разберат, че грешките са част от живота и че не всичко трябва да бъде перфектно.
По този начин децата се чувстват видени и оценени за това, което се опитват да постигнат. Какво могат да кажат родителите: „Гордея се с теб за усилията ти! Виждам колко много си се подобрил.“ „Справяш се чудесно с [посочете конкретна задача тук]!“ „Няма нищо против, ако не си успял от първия път.
Можем да го направим заедно.“ 4. „Кой според теб е най-добрият избор?“ Днешните деца имат целия свят на една ръка разстояние благодарение на смартфоните и често могат да открият много сами, просто чрез интернет. Не бива обаче да забравяме колко е важно да ги насочваме и ръководим.
Снимка: Shutterstock Трябва да им се дават задачи, подходящи за възрастта, както и възможности за самостоятелно вземане на решения. Това ги насърчава да мислят критично, да търсят отговори и решения чрез собствения си опит, което разширява тяхната перспектива и развива чувство за компетентност.
Какво могат да кажат родителите: „Кой според теб е най-добрият избор?“ „Нека обсъдим плюсовете и минусите на всяка опция.“ „Тук съм, за да те подкрепя, независимо какво решение вземеш.
“ Изследванията показват, че насърчаването на самостоятелността у децата развива самочувствие, устойчивост, способност за решаване на проблеми и допринася за по-добро психично здраве.
Повечето родители намират за полезно децата да имат свободно време без надзор и казват, че им позволяват да правят някои неща самостоятелно. 5.
„Това са правилата, за които се споразумяхме заедно“ Децата трябва да знаят правилата и границите – кое е приемливо и кое не – чрез последователна и справедлива дисциплина. Тя им дава насоки, които им помагат да учат и да растат по начин, който се фокусира върху обучението, а не върху наказанието.
Какво могат да кажат родителите: „Обичам те и разбирам, че си разстроен/а, но това поведение е неприемливо.“ „Това са правилата, за които се споразумяхме заедно.“ „Съжалявам, но последствието от нарушаването на правилата е [посочете последствие тук].“ 6.
„Извинявам се за грешката си и ще се опитам да се справя по-добре следващия път“ В днешния забързан свят децата се нуждаят от позитивни модели за подражание, които им показват здравословни механизми за справяне и практики за грижа за себе си.
Не забравяйте, че детският мозък е като гъба – той попива всичко, което вижда, чува, чувства и преживява от заобикалящата го среда.
Снимка: Shutterstock Те трябва да видят как изглеждат позитивните разговори и междуличностните взаимодействия, какво означава да се грижат за себе си по здравословен начин и че е нормално да дават приоритет на своето благополучие.
Какво могат да кажат родителите: „Ще отделя малко време за почивка и презареждане на батериите си, защото грижата за себе си е важна.“ „Извинявам се за грешката си и ще се опитам да се справя по-добре следващия път.“ „Гордея се с теб, че си честен и проявяваш почтеност. Това означава много.
“ Проучване от 2019 г. установи, че положителните родителски модели за подражание имат голямо влияние върху децата – което води до подобрено самочувствие, по-добри резултати в училище, по-здравословно социално поведение и по-голяма вероятност за вземане на положителни житейски решения.
Децата са склонни да имитират поведението и ценностите на своите родители, особено когато тези ценности са положителни и постоянно се представят. Снимка: Shutterstock В днешния забързан свят е лесно да се поддадем на хаоса на ежедневието.
Важно е обаче да забавим темпото и да се срещнем с децата си там, където са в момента – за да им помогнем да учат и да растат. Като им показвате, че вярвате в тях, вие ги учите да вярват в себе си и да знаят, че са важни.
Накарайте ги да се чувстват достатъчни такива, каквито са, и че са обичани заради уникалните дарове, които носят на този свят. Помогнете им да развият дълбоко вкоренено чувство за самолюбов, самоуважение и самоценност всеки ден.
Дайте им възможност да израснат в щастливи, здрави и уверени в себе си възрастни, осъзнаващи, че са достатъчно добри,