Осъдиха прокуратурата заради нежеланието й да намери виновните за рухналата сграда на ул. “Алабин”

Дата:

Софийският апелативен съд (САС) осъди прокуратурата заради нежеланието на държавното обвинение да намери виновните за случая с рухналата сграда на столичната ул. “Алабин” от 2006 г. Това предаде правният портал Lex.bg. Прокуратурата трябва да плати 60 000 лв.

обезщетение на майката на загиналата при инцидента Деница Ченишева – Александрина. Майката на починалата заведе иск срещу прокуратурата за 300 000 лева за неимуществени вреди.

Той е по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) заради нарушеното право на разглеждане и решаване на делото в разумен срок. Трагичният инцидент се случи на 19 септември 2006 г. Делото стигна до съд едва през 2016 г.

Процесът продължи пет години, а накрая всички подсъдими бяха оправдани.

На първа инстанция Софийският градски съд (СГС) осъди прокуратурата да плати 15 000 лева на Александрина Ченишева, тъй като прие, че основната част от вредите, които е претърпяла жената са следствие на загубата на единственото ѝ дете и оправдаването на подсъдимите, а не заради забавянето на делото.

Софийският апелативен съд (САС) придава много по-голяма тежест на вредите от бавното разследване, като за целта е назначена и съдебно-психологическа експертиза.

Според заключението на вещото лице майката е щяла да бъде травмирана дори и при осъдителна присъда, но забавянето на процеса удължава агонията на всеки родител, загубил детето си. Вещото лице отбелязва, че липсата на осъждане на виновните също е травма.

В решението съдът уточнява, че в първите месеци след трагедията разследването е било активно, а забавянето започва през 2007 г. и приключва през 2016 г., когато делото е внесено в съда.

През този период съдът отбелязва, че има години, в които не е извършвано нищо от разследващите или за цяла година са разпитани няколко свидетели, или са съставени няколко протокола, а в най-добрия случай е била назначена експертиза.

В същото време обаче са правени на два пъти опити за прекратяване на делото, които са били отменяни от съда, а даваните указания не са били изпълнявани. САС подчертава, че това бездействие, в нарушение на разпоредбите на НПК.

Съдът приема, че държавното обвинение е демонстрирало нежелание да изпълни своите задължения по закон.

Според съда това обосновава и извода, че продължителността на делото от близо 15 години не е резултат от фактическата и правна сложност на разследването, а от неритмичната работа по разследването, ръководено от прокуратурата.

Сподели

Абонирай се

Актуални

Подобни
Подобни

Калояна Налбантова триумфира като европейска шампионка

Калояна Налбантова спечели титлата на европейското индивидуално първенство по...

Гърков: При 0:2 треньорът ни каза, че “Шомон” не е толкова страшен

Волейболистите на "Левски" записаха първа победа в груповата фаза...

Национал със загуба в Евролигата

Сръбският "Цървена звезда" с българския баскетболен национал Коди Милър-Макинтайър...

Цените на петрола се повишиха

Цените на петрола се повишиха днес преди срещата на...