Индийският конгломерат “ИнтерГлоуб ентърпрайсис” (InterGlobe Enterprises) и американската технологична компания “Арчър авиейшън” (Archer Aviation) планират да предоставят електрически летящи таксита в Индия през 2026 г. Според обявлението от двете компании, тези таксита ще предлагат услуги на цени, които са конкурентни на тарифите на обикновените таксиметрови автомобили.
“Арчър авиейшън” разработва електрически летателни превозни средства с вертикално излитане и кацане (eVTOL), които се очаква да играят ключова роля в бъдещето на въздушния транспорт в големите градове. Проектът на компанията получава подкрепа от големи корпорации като “Боинг” (Boeing), “Юнайтед еърлайнс” (United Airlines) и “Стелантис” (Stellantis).
Партньорът на “Арчър авиейшън” в Индия, “ИнтерГлоуб ентърпрайсис”, е основен собственик на “ИндиГоу” (IndiGo), водещата авиокомпания в Индия.
Електрическото такси, наречено “Миднайт”, ще има възможност да превозва петима души, включително пилот. Проектирано е да покрива разстояние около 100 мили (161 км) с едно зареждане на батерията.
Първоначалното стартиране на услугата е планирано в столицата Делхи, както и в градовете Мумбай и Бенгалуру. По план, летящите таксита биха предоставяли значително по-бърз транспорт в сравнение с този по земята, намалявайки времето на пътуване от около 60-90 минути до само 7 минути в Делхи. Разбира се, за този проект ще се изискват одобрения от регулаторните органи, за да стане реалност.