Иво Христов: Радев не начертава байпас на червените линии
Бившият началник на кабинета защити позицията на държавния глава Иво Христов, който беше началник на кабинета на президента Румен
Бившият началник на кабинета защити позицията на държавния глава
Иво Христов, който беше началник на кабинета на президента Румен Радев, заяви пред БНТ, че президентът не очертава „червени линии“ с цел да закрепости избирателите. По думите на Христов формулирането на такива линии е спекулативно, тъй като след предсрочни парламентарни избори партиите често ги прекрачват. Той категорично подчерта, че Радев „не очерта байпас на червените линии“.
Интервюто, дадено в предаването Панорама по БНТ, предизвика силни реакции в публичното пространство, които според Христов показват, че посланията са достигнали целта си. „Трети ден враговете на президента го бият по казаното в интервюто, което означава, че е уцелил в десетката“, коментира бившият началник на кабинета.
Двойна кампания от политически среди
Христов обвини политически сили отдясно и представители на ПП‑ДБ в провеждане на „двойна кампания“. Той описа подхода им като комбиниране на ирония или неуместен хумор, с което да заглушават зрителите, и едновременно упражняване на натиск чрез внушение, че те са неизбежният коалиционен партньор на президента.
В тази връзка Христов призова политическите формации първо да изчакат окончателните резултати от предсрочния вот, преди да започват ясни коалиционни очертания. Според него ранното „чертаене“ на възможни съюзи е преждевременно и води до излишни спекулации.
Изискване за олигархично антикорупционно мнозинство
Въпреки препоръката да се изчакат изборните резултати, Христов настоя за формиране на това, което определи като олигархично антикорупционно мнозинство след вота. Той обясни, че такава конфигурация е необходима, за да се реализират антикорупционни цели, без да уточнява конкретни партии или персонални предложения.
Президентът и политическата координация
Христов коментира, че действията и изказванията на Румен Радев „взривиха координатната система“ на българската политическа класа. По думите му традиционните, опростени деления, с които партиите си парцелираха електоралния терен и закрепостяваха избирателите, вече не са работещ инструмент в съвременния политически дебат.
Той отбеляза и способността на президента да мисли „панорамно“ и да избягва „фалшиви парадигми“. Като пример Христов посочи въпроса за принадлежността на Крим, който, според него, не бива да се превръща във фалшива бинарна дилема дали е украински или руски.
Исторически контекст и защита срещу вулгарности
Иво Христов посочи, че в продължение на девет години Румен Радев е споменавал различни политически врагове на България в различни контексти. Той защити държавния глава и на терена на публичната реторика, като заяви, че няма да чуят Радев да използва вулгарни лозунги или провокативни фрази като „Кой не скача е дебел“.
Христов подчерта важността на това разговорите относно политическите приоритети и коалиционните възможности да се водят сериозно и след резултатите от изборите, вместо чрез ранни и често манипулативни декларации.
Основни послания
Иво Христов формулира няколко ключови изводa от разговора: че президентът не задава окончателни „червени линии“, че ефикасното политическо планиране изисква изчакване на изборния резултат и че след вота трябва да се търси олигархично антикорупционно мнозинство. Според него реакциите срещу президента са индикатор за въздействието на неговите изказвания.



