ISW: Китай осигурява ключови компоненти за руското оръжейно производство
Институтът за изследване на войната (ISW) съобщава, че Китай е предоставил на Русия значителни технологични доставки, които подпомагат руската
Институтът за изследване на войната (ISW) съобщава, че Китай е предоставил на Русия значителни технологични доставки, които подпомагат руската военна промишленост и производството на оръжия.
Обхват и стойност на доставките
На 28 януари бе идентифицирано технологично оборудване и съвременни компоненти на обща стойност 10,3 милиарда долара, които са били изпратени от Китай в Русия за неопределен период от време. Сред очертани артикли са микрочипове, модули памет, сачмени лагери, телескопични мерници и монтирани пиезоелектрически кристали — някои елементи с оценка в милиони долари.
Характер на доставките и приложение
Китай формално се въздържа от директни доставки на готови оръжия за Русия. Въпреки това, Пекин продължава да доставя компоненти и оборудване, често с двойна употреба, които са критични за работата на руския военно-промишлен комплекс. ISW посочва, че тези доставки играят важна роля при подобряването и увеличаването на производствения капацитет за оръжия и безпилотни системи.
Конкретни системи, подпомагани от доставките
Сред посочените от ISW възможни бенефициенти на китайското оборудване са производството на балистични ракети „Орешник“ и на безпилотни летателни апарати с голям обсег „Шахед“. Докладът отбелязва, че доставените технологии и машини улесняват именно тези линии на производство.
Индустриални мощности и използване на оборудване
Според анализа, в завод „Воткинск“ в Република Удмуртия се използват китайски машини с цифрово-програмно управление за производството на балистични ракети със среден обсег „Орешник“. В специалната икономическа зона „Алабуга“ в Република Татарстан също са идентифицирани китайски съоръжения, допринасящи за сглобяването и масовото производство на дронове от типа „Шахед“.
Тези инвестиции в машини и компоненти позволяват мащабиране на производството и усъвършенстване на технологичните процеси в руските заводи, посочва ISW.
Украински удари и оперативна среда
През нощта на 27 срещу 28 януари украинските сили продължиха кампанията си от удари по военни обекти, както в близост до фронтовата линия, така и в руския близък тил. Генералният щаб на Украйна отчете нанесени удари по цели в близкия тил на Русия.
Украинските сили започнаха да усилват кампанията си за удари на средно разстояние в края на декември 2025 г. и провеждат собствена кампания за въздушно блокиране на бойното поле. Тя протича успоредно с руската кампания, която доведе до придвижване на позициите на Москва през есента на 2025 г.
Цел и въздействие на украинските удари
ISW оценява, че украинските сили вероятно използват операциите си с удари на средно разстояние, за да противодействат на последните руски успехи на полето. Ударите по логистични и производствени обекти в близкия тил са насочени към ограничаване на способността на руските сили да поддържат и мащабират нападателни операции.
Оценка на ISW за ефекта от доставките
Институтът продължава да счита, че доставките от Китай са позволили на Русия да подобри и увеличи производството на дронове. Тези безпилотни системи руските сили използват за нанасяне на удари с голям обсег срещу украинския тил, както и за атаки по ближния тил, целящи постигане на оперативен и тактически ефект по фронтовата линия.
Заключението на ISW подчертава, че дори при липсата на официални доставки на крайни оръжейни системи, трансферът на ключови технологии и оборудване остава фактор, който влияе върху динамиката на конфликта и капацитета за производство на оръжия в Русия.



