Германия спаси кожата и първото място в 92-ата мин, Унгария посече Шотландия в 100-ата

Дата:

Германия измъкна 1:1 от Швейцария с гол в 92-ата мин, с който запази и първото място в Група А на Евро 2024.  Ндойе откри за швейцарците в 28-ата мин, а Фюлкруг изравни в 92-ата.

Унгария победи инфарктно Шотландия 1:0 с гол в 10-ата минута на продължението и ще чака дали с този успех би се промъкнала сред четирите най-добри отбора на трето място от шестте групи. Резервата Чобот вкара в последните секунди на 10-минутното продължение на мача след асистенция на Шалай.

И Унгария ще помечтае да остане на европейското. Макар да показа, че иска победата и дори рискува всички свои застрашени от наказание играчи, Германия вървеше заслужено към загуба. Сякаш тя отваряше по-добър път на домакините в елиминациите към финала.

Щяха да избегнат потенциалния четвъртфинал срещу Испания. Като втори в групата отиваха към осминафинал срещу Италия или Хърватия и евентуален четвъртфинал срещу Англия. Във 2-ата минута от 4-минутното продължение обаче всичко се промени. Или се върна към очакваното.

Първо място за Германия и изчакване на съперник на осминафинала – втория от групата на Англия, където са още Дания, Словения и Сърбия. Във Франкфурт 17-ата мин Германия вкара гол чрез Андрих – той стреля извън наказателното поле и прати топката в мрежата зад Зомер.

Съдията Орсато зачете гола, но след намеса на ВАР го отмени заради нарушение на Мусиала миг по-рано в атаката. В 28-ата мин Дан Ндойе отбеляза за Швейцария! Ремо Фройлер центрира, Ндойе се вряза в сърцето на немската отбрана, протегна крак и прати топката в мрежата.

Ситуацията бе разгледана с ВАР заради съмнения за засада, но системата не показа наличие на такава – 1:0 за Швейцария. Дан Ндойе праща топката в мрежата зад Мануел Нойер и Швейцария повежда на Германия във Франкфурт.

СНИМКИ: РОЙТЕРС В 30-ата мин Ндойе бе близо до втори гол, но след шута му топката профуча покрай вратата. Джонатан Та получи жълт картон за високо вдигнат крак срещу Емболо и пропуска осминафинала на Германия, тъй като това бе негово второ предупреждение в груповата фаза.

В 41-ата мин Кроос центрира отлично към Рюдигер, който бе оставен сам на задна греда, но защитникът на Германия не стреля директно към вратата, а заби топката в тревата, след което се стигна до аут от тази отлична възможност.

Джамал Мусиала от Германия владее пред Ремо Фройлер от Швейцария по време на мача от Група А на Евро 2024 във Франкфурт. СНИМКИ: РОЙТЕРС В Щутгарт – Шотландия и Унгария не успяха да си отбележат преди почивката.

Въпреки че шотландците владееха значително повече топката (64%), унгарците имаха възможностите за гол, но Собослай и Орман не успяха да намерят целта. Доминик Собослай Второто полувреме във Франкфурт започна с две възможности за Швейцария срещу Германия, но те не бяха оползотворени.

В 50-ата мин Вирц изведе Мусиала, но Зомер бе на мястото си и отрази. В 54-ата мин Кроос опита далечен обстрел на вратата, но прати топката далеч от целта. В Щутгарт Че Адамс изпусна първото положение за Шотландия в мача срещу Унгария.

Шут на Шалай бе блокиран и се стигна само до корнер за унгарците. В 64-ата мин Дардай пропусна отлична възможност за Унгария. Малко по-късно вратарят на шотландците Гън удари лошо и контузи унгарския нападател Варга, който бе изнесен на носилка.

Във Франкфурт нападателят на “Лудогорец” Квадво Дуа влезе в игра за Швейцария в 65-ата мин, когато Мурат Якин смени цялото си офанзивно трио с играчи със свежи сили. В 70-ата мин Германия направи голям пропуск. Кимих от непосредствена близост не намери начин да ритне топката във вратата.

Ударът му беше блокиран. След това имаше съмнение, че немската резерва Байер е задържан в опита той да добави във вратата, но ВАР потвърди, че дузпа няма. В 82-ата след центриране от пряк свободен удар на Кроос вратарят на Швейцари Зомер боксира, а резервата Лирой Сане не нанесе подобаващ удар.

В 84-ата мин Швейцария вкара втори гол. Квадво Дуа бе част от акцията и видя как получилият топката Варгас преодолява Нойер, но попадението бе отменено заради засада на Варгас. В 85-ата мин Хаверц стреля с глава и топката кацна на напречната греда над Зомер.

В 88-ата мин Швейцария пак бе близо до втори гол. Джака шутира прецизно, Нойер отрази с една ръка влизащата точно до гредата топка. В 92-ата мин Фюлкруг се извиси в наказателното поле след центриране на Раум и с първия си шанс в мача прати топката в мрежата. Германия изравни – 1:1.

И си върна първото място в групата. В Щутгарт драмата също бе пълна до края. Унгарците се хвърлиха във фихрени атаки. Гън отрази удар на излезлия срещу него Собослай. Резервата Чобот също бе изведен срещу стража, пусна топката покрай него, но нацели греда.

В 100-ата мин обаче именно той избухна с гола за победата, даващ право на Унгария да помечтае още за продължаване на Евро 2024. Чобот е свалил фланелката си ликува след победния гол за Унгария.

*** Домакинът на Евро 2024 Германия излезе срещу Швейцария с абсолютно същия състав, с който започна при победите с 5:1 над Шотландия и 2:0 над Унгария.

Макар да си гарантира участие на осминафиналите, Бундестимът преследва първото място в групата, което ще запази, ако не загуби тази вечер във Франкфурт. Швейцарците имат победа над Унгария с 3:1 и равенство (1:1) с Шотландия.

В другия мач от групата (в Щутгарт) Шотландия и Унгария влязоха в битка, която може да излъчи един от “щастливите” трети отбори в групите, стигнали до елиминациите, а дори и втори отбор в групата при определени обстоятелства в двата последни мача от Група А.

Селекционерът на Германия Юлиан Нагелсман не съхранява дори тези, които рискуват наказание при получен следващ жълт картон – Андрих, Мителщет, Рюдигер и Та. Треньорът на Швейцария Мурат Яким е направил две промени спрямо предишния двубой.

Джердан Шакири, който вкара отбеляза прекрасен гол на Шотландия и стана първият футболист, вкарал на последните три световни и три европейски първенства, остана на резервната скамейка заедно с Рубен Варгас. Вместо тях започват Брийл Емболо и Фабиан Ридер.

Там е и нападателят на “Лудогорец” Квадво Дуа, превърнал се в първият футболист, играещ в българското първенство, вкарал гол на еврофинали.

Мениджърът на Шотландия Стив Кларк направи една принудителна промяна от титулярите срещу Швейцария – Скот Маккена започна срещу Унгария на мястото на контузилия се Киърън Тиърни.

Треньорът на Унгария Марко Роси избра Ботка на мястото на Фиола в защита и Калъм Стайлс на мястото на Адам Наги в средата на терена спрямо състава от 0:2 с Германия.

Стартовите състави на Швейцария и Германия: ШВЕЙЦРИЯ: Зомер, Аканжи, Родригес, Шер, Видмер, Фройлер, Джака, Ебишер, Ндойе, Ридер, Емболо ГЕРМАНИЯ: Нойер, Кимих, Та, Рюдигер, Мителщет, Кроос, Андрих, Гюндоган, Мусиала, Виртц, Хавертц Стартовите състави на Шотландия и Унгария: ШОТЛАНДИЯ: Гън, Хендр

и, Ханли, Маккена, Ралстън, Макгрегър, Гилмор, Робъртсън, Мактоминей, Адамс, Макгин УНГАРИЯ: Гулачи, Ботка, Орбан, Дардай, Бола, Шафер, Стайлс, Керкез, Шалай, Собослай, Варга