Има залежи по цялата територия на Украйна. Някои от по-перспективните находища на критични редкоземни елементи имат много разнообразни приложения и сходни свойства. Те не правят собствени минерали. Китай контролира между 70 и 90% от добива на редкоземни елементи, а преработката – близо до 100%.
В САЩ процентите са около 10%. Това каза в предаването “Офанзива с Любо Огнянов” директорът на Геологическия институт към БАН доц. Светослав Георгиев. “Украйна е един от сравнително големите производители на манган.
Тя няма водеща роля в нито един ресурс, но за размера на територията си има добре разработени находища и на титан. 3,4% от световния добив на манган е в Украйна – към 2022 г. Приложението му е в стоманодобивната индустрия и за производство на батерии, това е четвъртият най-добиван метал в света.
Добавянето на манган рязко повишава качеството на крайния продукт. Oколо 3% от световния добив на желязо е в Украйна”, разкри доц. Георгиев. По думите му Украйна разполага с литий и извън окупираните територии – близо до Киев.
“В стари скали са разположени голяма част от редкоземните елементи и критични суровини. Украйна има нулев добив на литий, притежава находища, но те не са разработени. Най-екологично е той да се извлича от вода.
Проблемът при редкоземните елементи е, че трудно се извличат от минералите”, обясни ученият. На територията на Украйна има и залежи на графит – който се използва за батерии и въглеродна стомана. “Той има много хубави термични свойства, важен е за ядрената индустрия.
Има разработени мини на графит, 1,2% е делът им в световния добив”, добави геологът. Тантал и ниобий също са сред редкоземните метали, с които разполага Украйна.
Първият се използва в ядрената енергетика, за хирургически инструменти и металургията, а вторият – за турбините, реактивните двигатели и за повишаване на здравината на титания. Находищата на цирконий пък се намират в голяма степен в окупираните територии.
Приложението му е в бижутерията, ядрените двигатели и за облицовка на турбореактивни двигатели. “Украйна има активни мини и залежи на цирконий, 1,6% е делът ѝ от световния добив.
Ванадий пък се използва за производството на високоустойчиво турбо оборудване, като се добавя към стоманата, за да я подсили. “Той се извлича от минерали. Това е много нужна суровина в химическата индустрия и автомобилостроенето”, обясни доц. Георгиев.
Берилият се използва в самолетостроенето и ракетостроенето. Съдържа се в изумрудите, смарагдите и аквамаринтие. Според доцента Украйна може и да има залежи, но не и добив.