Цените на млечните продукти и месото растат през май

Дата:

Световните цени на хранителните продукти са се понижили незначително през май, тъй като повишението на цените на млечните продукти и месото до голяма степен е компенсирано от спада на цените на зърнените култури, захарта и растителните масла.

Това съобщи днес Организацията по прехрана и земеделие на ООН (ФАО), цитирана от Франс прес и БТА. Месечният индекс на цените, изчисляван от ФАО, който проследява промените в международните цени на кошница от стоки, се е понижил с 0,8 на сто през май в сравнение с април.

Тези цени все още са с 6 на сто по-високи, отколкото през май 2024 г., но са значително (-20,3 на сто)  под пика, достигнат през март 2022 г., след началото на руската инвазия в Украйна.

По данни на ФАО индексът на зърнените култури е намалял с 1,8 на сто спрямо април и с 8,2 на сто спрямо същия период на миналата година.

Царевицата регистрира най-рязък спад под натиска на конкуренцията от страна на САЩ, където се очаква добра реколта, но и на увеличената наличност поради по-ранните реколти в Аржентина и Бразилия.

Спадът на цените на пшеницата е по-умерен в условията на контролирано търсене и подобряващи се климатични условия в северното полукълбо. Цените на месото (+1,3 на сто спрямо април) и на млечните продукти (+0,8 на сто) продължават да се повишават. Те са доста над нивата си от 2024 година.

Търсенето на овче месо, особено на внос от Океания, e силно в Китай, Близкия изток и Европа, което доведе до поскъпване на месото.

Цените на месото се повишават и от говеждото и свинското месо, компенсирайки по този начин спада на цените на птичето месо, които по-рано бяха засегнати от птичия грип в Бразилия, която е основен износител.

Цените на млечните продукти (+0,8 на сто) все още са подкрепени от исторически високите цени на маслото, при силно търсене в Азия и Близкия изток и на фона на ограниченото предлагане в Австралия.

Цените на сирената се повишават за втори пореден месец благодарение на търсенето от страна на ресторантьорския бранш, но също така и на ограниченото предлагане в Европейския съюз.

Растителните масла, чиито цени рязко се повишиха през последните месеци, бележат спад с 3,7 на сто след понижение с 3,2 на сто през април. Въпреки това те все още са нагоре спрямо нивата от 2024 година.

Цените на захарта се понижават за трети пореден месец (-2,6 на сто) и са с 6,6 на по-ниски в сравнение с май 2024 г. в условията на намаляващо търсене в контекста на икономическа несигурност за хранително-вкусовата промишленост.

Сподели

Абонирай се

Актуални

Подобни
Подобни

“Левски” и “Лудогорец” отказаха елитна група при юношите до 18 г.

. Шампионът и вицешампионът на България -...

Бивш шеф на ЦСКА обвини Иван Дюлгеров, че шпионирал в полза на “Черно море”

Бившият шеф в ЦСКА Милко Георгиев обяви в подкаста...

България до 15 г. падна 1:2 от “Локо” (Пд) до 16 г., Ди Пило се разписа

България до 15 г. отстъпи с 1:2 в контрола...

ЕС и Киев преговарят за ново търговско споразумение за селскостопански стоки

ЕС и Киев преговарят за ново търговско споразумение, което...