Бразилският президент скандализира с шега за насилието над жените
Президентът на Бразилия Лула да Силва предизвика полемика тази седмица със своя шега на фона на данните за насилието срещу
Президентът на Бразилия Лула да Силва предизвика полемика тази седмица със своя шега на фона на данните за насилието срещу жени в страната, съобщава АФП. На форум на министри и бизнес лидери в Бразилия Лула определи новите данни за увеличаване на малтретирането на жени като „тъжна новина“.
След това обаче, в коментар за проучване, което установи, че подобна злоупотреба често се случва след футболни мачове, 78-годишният лидер се пошегува „Ако човекът е фен на Коринтианс, всичко е наред“, позовавайки се на любимия си отбор.
Коментарите, излъчени на живо във вторник, предизвикаха остро осъждане. „Освен че не е забавен, коментарът на Лула нормализира бразилската трагедия, която трябва да тревожи всички, особено президента: най-малко 10 600 жени са били жертви на убийство от 2015 г.
насам“, писа Amnesty International в X, бивш „Туитър“. Неправителствената организация се позова на доклада, според който физическата агресия срещу жени се увеличава с 21 процента в дните намачовете, като заяви: „Не е добре.
“ Крайнодесният бивш президент Жаир Болсонару, често критикуван за женомразство, в социалните мрежи също осъди „глупостите“, изречени от Лула. Имаше и укори от левите редици на президента, като конгресменът Фернанда Мелшиона публикува на X, че „Домашното насилие не е шега“.



